ایثارگران ونک

( بازماندگان کاروان عشق (راه کاروان عشق از میان تاریخ می گذردو هرکس در هرزمان بدین صلا لبیک گویداز ملازمان کاروان کربلاست

ایثارگران ونک

( بازماندگان کاروان عشق (راه کاروان عشق از میان تاریخ می گذردو هرکس در هرزمان بدین صلا لبیک گویداز ملازمان کاروان کربلاست

اسلايدر

ساعت فلش مذهبي قرآن آنلاين

تقویم

فالطالع بينيفال روزانه
فالطالع بينيفال روزانه

حديث تصادفي

$
ایثارگران ونک
سلام بر آنانی که بر خاک افتادند تا ما به خاک نیفتیم؛از نفس افتادندتاما از نفس نیفتیم؛ رفتند تا مابمانیم؛ شیرمردان ولایتمداری که ثابت کردند که اهل کوفه نبودندونیستند ونگذاشتند رهبرومقتدایشان در عین تنهائی ؛تنها بماند واکنون باز ماندگان آن قافله سراپا عشق با هزاران زخم گوش بفرمان ولی ومقتدایشان ؛ جان برکف آماده اند تا طومار نامردمان ونااهلان زمان را برهم بپیچند.اللهم عجل لولیک الفرج.
پيوندها

ابزار آپلود

آخرين نظرات
دوشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۳:۰۱ ب.ظ

ظهور پدیده نادرشاهی در سیاست امروز ایران

ظهور پدیده نادر شاهی در سیاست امروز ایران !

🌱🌱🌱 نادر شاه افشار را به نوعی " مظهر توامان حماسه و فاجعه ملی" خوانده اند ۰ نادر در قالب سردار ملی بعد از جانفشانی های زیاد ، سرانجام در سال ۱۱۴۲ هجری قمری افغانها را از ایران بیرون کرد و در سال ۱۱۴۸ هجری قمری پادشاه ایران گردید؛ اما در طی این شش سال از "سرداری ملی "به "مستبدی تندخو " مبدل گشت . وی در اقدامی عجیب و نفرت انگیز ، مذهب شیعه را در ایران از رسمیت انداخت و شروع به سرکوب و قتل مخالفین نمود ؛  البته کشورهای همسایه از هند و قفقاز نیز از کشتارهای بیرحمانه وی در امان نماندند ، چنانکه در کشتاری فجیع سی هزار نفر را در دهلی پایتخت هند به قتل رساند . در تحلیل این تناقص عجیب و چرخش افراطی میتوان دلایل زیادی را ذکر نمود ، ولی به دو دلیل مهم در اینجا اکتفا می نماییم  :

🌱🌱🌱نادر هر چند در نظامیگری نابغه و مبتکر و در تراز ژولیوس سزار و ناپلئون بناپارت بود ولی در فهم فرهنگی و سیاست ،  نابلد و ناکارآمد و ناپخته عمل می نمود !! دیگر اینکه نادر به نوعی "مالیخولیای قدرت " دچار شده و رویای امپراطوری مشرق اسلامی را در مقابل عثمانی ها در سر می پروراند؛ برای همین هم به فتوحات و قتل عام همسایگان و تغییر مذهب در ایران دست زد ۰ وی در یکسال قبل از کشته شدنش به مناسبتی در روز عاشورا در اصفهان کارناوال شادی به راه انداخت !!! و در نهایت این قهرمان ملی با سرنوشتی شوم و عمر پادشاهی کوتاه دوازده ساله در سال ۱۱۶۰ هجری قمری کشته شد ۰ "پدیده نادر شاهی" از این جنبه شاید در سیاست ایران عبرت آموز باشد که میراث وی ، عمر حکومتی کوتاه ،  همراه با شیرینی و امید اولیه و تلخی و نفرت ثانویه همراه بوده است .

🌱🌱🌱اما هر چند امروز از شخصیتی در اندازه نادر در سیاست ایران خبری نیست ولی در ابعاد کوچکتر میتوان "نادرک هایی " را شاهد بود که دوره اولیه ، شیرین و جذاب و مردمی بوده ولی در دوره دوم با افراط و یا تفریط و تحلیل های غلط و گاه سودای بازگشت به قدرت ،  به فرهنگ اصیل و عمیق جامعه توجه نکرده و عمر سیاسی خودشان را کوتاه نموده ،  از چشم و دل ملت افتاده و "اقبال " مردمی آنان به "ادبار" مبدل گشت ۰ حماسه آفرینان دوم خرداد ۱۳۷۶ و سوم تیر ۱۳۸۴ انشاالله بیشتر تاریخ زندگی نادر را بخوانند !!!. چه خوب شاعر توانسته  آخرین شب قتل نادرشاه را وصف نماید :
سر شب ، سر جنگ و تاراج داشت
سحرگه نه تن ، سر ، نه سر ، تاج داشت
به یک چرخش چرخ نیلوفری
نه نادر به جا ماند و نه نادری!!

🍁🍁🍁فاعتبروا یا اولی الابصار

موافقين ۰ مخالفين ۰ ۹۶/۱۰/۱۸